Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5206″ img_size=”700×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Żarnowie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka choleryczna

Kapliczka choleryczna w Żarnowie, woj. łódzkie.

Fundatorem kapliczki był w 1864 roku żarnowianin, Kajetan Millak. Było to wotum wdzięczności za uratowanie miasta od epidemii cholery.

Patronką kapliczki jest św. Rozalia, święta męczennica za wiarę i patronka chroniąca od zarazy. W kapliczce tej, odbudowanej z pietyzmem w 2009 r. znajduje się obraz św. Rozalii, na którego ramie, obok imienia i nazwiska fundatora, widnieje data 7 maja 1864 r.

Na kaplicy, w jej tylnej części umieszczono dwie tablice pamiątkowe. Jedna ku czci wybitnych mieszkańców Żarnowa poległych w kampanii wrześniowej 1939 roku a druga ku pamięci wybitnych oficerów Wojska Polskiego, synów Ziemi Żarnowieckiej.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.