Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10500″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Niezwykły krzyż w Kani”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Kania to malutka wioska w pobliżu Grabowa n/Prosną (Wielkopolska). Sporym wyzwaniem jest, aby dojechać tam nocą, ale doprawdy warto. W centrum wsi stoi wielofigurowy krzyż Pawła Brylińskiego. Nie jest to zwykły krzyż. Wysoki na ponad 11 metrów drzewce ozdobione jest dwunastoma figurami świętych adorujących śmierć Chrystusa. A wszystko to z jednego pnia dębowego drzewa.

Figury ułożone są w czterech kondygnacjach a ponad postacią Ukrzyżowanego góruje symboliczny pelikan karmiący swe pisklęta krwią.

A święci to: MB Bolesna, św. Walenty, św. Józef, św. Stanisław, św. Jan, św. Wawrzyniec, św. Antoni, św. Wojciech, św. Weronika, św. Franciszek, św. Roch i św. Idzi.

Fundatorem krzyża był Łukasz Skrobański w 1859 roku, co zostało uwiecznione przez Pawła Brylińskiego na podstawie krzyża. Zdjęcie nie jest najlepsze ale zrobione było w nocy i przy padającym deszczu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

51.551572 N 18.174749 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.