Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10186″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Brzuśce na Kociewiu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Wędrując przez Kociewie doszedłem do wniosku, że najczęściej spotykane kapliczki to te murowane z cegły, dwu- lub trzykondygnacyjne, z przeszklonymi wnękami na figury świętych. Wydaje się, że są one jednocześnie jednymi z najstarszych w tym regionie.

Taką też kapliczkę można zobaczyć w Brzuścach (pow. Tczew), na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą do gminnej wsi Subkowy.

Jest poświęcona Boleściwemu Sercu Pana Jezusa. Stara figura umieszczona jest w środkowej, przeszklonej wnęce a poniżej, na każdej ze ścian w ceglanych wgłębieniach są wymalowane ozdobne krzyże.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

54.003276 N 18.727016 E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.