Roman Jagoda

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5158″ img_size=”700×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Bóbrce”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka pańszczyźniana

Kapliczka pańszczyźniana z 1848 r. w Bóbrce /pow. Lesko/ jest jedną z najstarszych w całym regionie. Związana jest z faktem zniesienia pańszczyzny w Galicji. Chłopi skwapliwie zakopali pod kapliczką wszelkie dokumenty o ich powinnościach  względem dworu.

W 2001 roku kapliczka została gruntownie odnowiona a w jej wnętrzu umieszczono współczesną ikonę Matki Bożej z Dzieciątkiem nazwaną  „Umileniem”,  autorstwa Leona Chrapki. Z kapliczką tą wiąże się taka historia. Podczas poszerzania drogi w Bóbrce w 1932 roku należało ją przesunąć kilka metrów. Komunistyczni agitatorzy podburzyli chłopów, że to panowie odkopują pochowaną przed wielu laty pańszczyznę i chcą jej przywrócenia.

Chłopi z Bóbrki i z kilku sąsiednich wsi, uzbrojeni w kosy, widły i siekiery, rozpędzili robotników, napadli na urzędników i posterunek policji. Kiedy w odwecie aresztowano zbuntowanych, dzwony ze wszystkich kościołów i cerkwi wezwały chłopów do walki, co przyczyniło się między innymi do wybuchu tzw. Powstania leskiego. Doszło wtedy do regularnych walk powstańców z oddziałami wojska i policji, w których zginęło kilkanaście osób, wiele było rannych a kilkaset aresztowanych.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.