Mirosław Szostak

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10714″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Matka Boska z przedszkola”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]W ścianie frontowej Przedszkola Miejskiego nr 18 w Bytomiu znajdziemy kapliczkę z figurą Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Historia kapliczki jest bliżej nieznana. Jednak dzięki uprzejmości Pani Małgorzaty pracującej w tym przedszkolu dowiedziałem się trochę o historii tego budynku.

W 1880 roku istniała tam Szkoła Zabaw dla pracujących matek. W 1885 roku przekształcono ją w Katolicką Szkołę Zabaw. Prowadziły ją siostry z zakonu Notre Dame. W owym czasie w Bytomiu było 12 placówek wychowania przedszkolnego i żłobków. Dlatego należy przypuszczać, że figura Maki Boskiej pochodzi z tego okresu/[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.349725, 18.9196194[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.