Mirosław Szostak

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10708″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Święty Jacek na Rozbarku”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Pierwsza wzmianka o Rozbarku pochodzi z 1223 roku. Na tutejszym wzgórzu miał głosić kazania św. Jacek. Podczas jednego z nich miała rozsypać się koraliki jego różańca. Odtąd znajdowano tu kamyczki nazywane Perłami Świętego Jacka. Od tego też czasu powstawały na wzgórzu Rozbarskim kaplice, a następnie kościół św. Jacka.

W setną rocznicę konsekracji współczesnego kościoła powstał przy parafii Ogród Różańcowy z dwudziestoma stacjami zaprojektowany przez Annę Szadkowską diecezjalną konserwator zabytków. Przestrzeń w oku zaprojektował bytomski architekt Przemo Łukasik, właściciel Medusa Grop. W ogrodzie znalazła miejsce figura patrona św. Jacka, który z góry spogląda na kościół, ogród, parafię.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50.3509175, 18.9243647[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.