Mirosław Szostak

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10705″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Święta Katarzyna z peronu 3.”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Na bytomskim dworcu na peronie 3 jest Kapliczka Świętej Katarzyny patronki kolejarzy. No niestety nie udało mi się dotrzeć do historii opisującej historię powstania tej kapliczki. W Bytomiu praktycznie już nie ma kolejarzy, którzy znali by historię powstania.

Przełom i zmiany systemowe doprowadziły do tego że przez Bytom zaczęło jeździć mniej pociągów. Upadek kolei PKP sprawił że podupadł też dworzec bytomski. A wraz z upadkiem kolei zniknęli etatowi pracownicy dworca ,kasy, informacja kolejowa, wc, kolejarze.

Oglądając kapliczkę wydaje się, że powstała w XX wieku. Niestety w chwili obecnej nikt nie dba o tą kapliczkę.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50°20’35.9″N 18°54’51.9″E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.