Mirosław Szostak

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9917″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Szpitalniany krzyż”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Idąc z Placu Rodła do kościoła pw Podwyższenia Krzyża Świętego na terenie kościoła stoi drewniany krzyż z metalową figurką Chrystusa. Na drewnianym tle krzyża odczytamy napis:

TAT ICH FUR DICH / WAS TUST DU FUR  MICH

W tłumaczeniu: To uczyniłem dla ciebie, a co ty uczyniłeś dla mnie?

Krzyż pierwotnie stał nieopodal, na terenie bądź w bliskim sąsiedztwie dawnego Biskupiego Zakładu Opiekuńczego (później Szpital Górniczy,obecnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4). Jednak w latach 70 XX wieku za socjalistycznej władzy dyrekcja szpitala chciała zlikwidować unicestwić krzyż. Wtedy to jak opowiada o.Henryk Masny OFM Cap pod osłoną nocy, przy zasłoniętych oknach oddziałów szpitala o.Anastazy Barć przeniósł krzyż. Umieścił go na przeciw obecnego miejsca.

W latach 80 ubiegłego wieku rozpoczęto budowę domu katechetycznego. Z tego powodu krzyż umieszczono na obecnym miejscu. Po jednym odpustów na doszło do dewastacji-profanacji krzyża. Zerwano metalową figurę Chrystusa i wyniesiono. Na szczęście wkrótce została odnaleziona i umiejscowiona na pierwotnym miejscu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

50°21’19.6″N 18°54’40.8″E[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.