Kapliczka słupowa w Opocznie
Kapliczka słupowa z XIX w.
Kapliczka słupowa z 1862 roku w Opocznie Lokalizacja: (woj. Łódź, pow. Opoczno) przy ul. Piotrkowskiej, obok Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Brzechwy (ul. Piotrkowska 61). Intencja: na pamiątkę krwawo stłumionych patriotycznych manifestacji w Warszawie na początku lat sześćdziesiątych XIX wieku.
Kapliczkę ufundował rolnik Bugaj z Gorzałkowa (obecnie dzielnica Opoczna) i postawił na swoim gruncie. Sprzedając grunt fabrykantowi tradycji Mojżeszowej Poznańskiemu z Łodzi zastrzegł wyłączność kapliczki i terenu wokół niej. Poznański był zmuszony do zbudowania bramy na teren zakładu zwanego „Cementówką”. Bugaj zgodził się pod warunkiem, że do kapliczki zostanie poprowadzony prąd elektryczny i będzie się przed nią stale świecić czerwona lampka. Tak się też stało.
Oświetlenie zlikwidowano dopiero w czasach PRL. Obiektem opiekowali się robotnicy z „Cementówki”, a potem już Opoczyńskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych. Wspomniane zakłady zlikwidowano, ale kapliczka jest zadbana, a wokół niej znajduje się maleńki ogródek otoczony płotkiem.