Krzyż Powstańców Styczniowych w Opocznie
Pamiątkowy krzyż
Lokalizacja: krzyż z 1990 roku będący pomnikiem ku czci Powstańców Styczniowych u zbiegu ul. Partyzantów i ul. Piotrkowskiej w Opocznie (woj. Łódź, pow. Opoczno)
Intencja: upamiętnienie miejsca straceń Powstańców Styczniowych w latach 1863-1864.
Według ustnych przekazów w tym właśnie miejscu przy palu wbitym w ziemię Moskale rozstrzeliwali Powstańców Styczniowych. Ktoś po kryjomu do pala przymocował poziomą belkę i w ten sposób powstał krzyż. Krzyż uległ zniszczeniu i zastąpiono go następnym. Tak było wielokrotnie.
Krzyżami opiekowali się górnicy kopalni odkrywkowej kamienia wapiennego będącej własnością Rozenblata. W połowie kwietnia 1968 roku na otwarcie szpitala przy ul. Partyzantów miał przyjechać minister Sztachelski i minister Moczar. Z tego powodu postanowiono krzyż usunąć. Przyjął go na swoją posesję Bolesław Urban. Z tego był szykanowany przez ówczesne władze Opoczna.
W 1990 roku krzyż wyjęto w celu odnowienia i przetransportowano na plac Parafii Rzymskokatolickiej Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie. Okazało się, że jest on bardzo zniszczony. Uroczyście spalono go.
W jego miejsce zbudowano według projektu Włodzimierza Koperkiewicza pomnik, którego głównym elementem jest leżący krzyż z szyny kolejowej położony na głazie narzutowym. Znajduje się tam też mosiężna tablica z informacjami intencyjnymi.