Marzanna Mastalerz i kpt. lot. Włodzimierz Koper-Koperkiewicz

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4793″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=” Kapliczka św. Rocha w Opocznie „][/vc_column][vc_column width=”1/2”][vc_column_text]

Kapliczka od mieszkańców Gorzałkowa.

Lokalizacja: Kapliczka św. Rocha przy ul. Piotrkowskiej w Opocznie (woj. Łódź, pow. Opoczno)

Intencja: ufundowana przez mieszkańców Gorzałkowa (obecnie dzielnica Opoczna) w 1918 roku, w  ustnej tradycji w miejsce starej drewnianej.

Zgodnie z ustnym przekazem w tym miejscu istniała drewniana kapliczka, którą wystawił zrozpaczony ojciec bezskutecznie czekający na powrót syna z Powstania Styczniowego.

Zniszczoną drewnianą kapliczkę rozebrano i w jej miejsce wystawiono murowaną. Patronem został św. Roch, ponieważ jest on opiekunem rolników (a ci głównie zamieszkiwali Gorzałków). Poza tym właścicielem posesji był Roch Wiktorowicz. W dniu św. Rocha ksiądz z Parafii Rzymskokatolickiej św. Bartłomieja w Opocznie święcił zwierzęta gospodarskie.

Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku władze komunistyczne zakazały tego obrzędu pod pretekstem utrudniania ruchu drogowego. Mieszkańcy Gorzałkowa  na Opoczyńskich Błoniach umieścili krzyż i tam przy polowym ołtarzu podtrzymywano tę tradycję.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.