Marzanna Mastalerz i kpt. lot. Włodzimierz Koper-Koperkiewicz

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5732″ img_size=”800×600″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Figura Chrystusa w Opocznie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Figura we wnęce muru

Figura Chrystusa Frasobliwego w Opocznie (woj. Łódź, pow. Opoczno), we wnęce muru oporowego wyznaczającego obszar parafii i kościoła św. Bartłomieja od strony ul. Szewskiej.

Oryginalna rzeźba została wykonana w piaskowcu, w 1743 roku. Początkowo znajdowała się w cmentarnym kościółku św. Marii Magdaleny (przy ul. Moniuszki) w nieistniejącej już kruchcie. Umieszczono ją na stylowym fotelu. W 1957 roku ówczesny proboszcz parafii św. Bartłomieja zarządził przeniesienie figury na dzisiejsze miejsce.

W 1991 roku nieznani sprawcy zniszczyli figurę. Wszystkie jej części zebrał kościelny, położył na ołtarzu św. Stanisława Kostki i św. Józefa Robotnika w kościele św. Bartłomieja i dołączył kartkę z wymownym napisem: Cóżem ci zawinił.

Renowację starej rzeźby zlecono mgr Jakubowi Bałtowskiemu i dla bezpieczeństwa ustawiono ją w Muzeum Regionalnym w Opocznie. Wojciech Grzędowski sporządził jej dokładną replikę w drzewie lipowym. Replika została postawiono we wnęce. W 1993 roku, po nabożeństwie w Wielki Czwartek do figury udała się uroczysta  procesja, a proboszcz ks. kan. dr Adam Zając poświęcił ją. Okoliczni mieszkańcy ozdabiają ją kwiatami.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.