Marzanna Mastalerz i kpt. lot. Włodzimierz Koper-Koperkiewicz

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5655″ img_size=”600×600″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Figura w Cetniu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Figura przy drodze do osady

Figura św. Jana Nepomucena przy drodze leśnej do Osady Myśliwskiej – Ceteń (woj. Łódź. pow. Opoczno, gm. Poświętne, ok. 0,5 km od drogi krajowej 48, Nadleśnictwo Opoczno, teren Spalskiego Parku Krajobrazowego).

Figura została wyrzeźbiona w drewnie. Ma około 1 m wysokości. Chroni ją czterospadowy daszek drewniany wsparty na czterech też drewnianych kolumnach. Wokół jest drewniany płotek. W pobliżu znajduje się droga dojazdowa do ujęcia wody. Naprzeciw figurki znajdują się zagłębienia z wodą. Można się więc domyślać, że św. Jan Nepomucen miał chronić okolicznych mieszkańców przed klęską powodzi. W pobliżu była kiedyś wieś leśna Ceteń.

W 1890 roku mieszkańcy musieli opuścić tę okolicę (dawna puszcza opoczyńska) i założyć nową wieś koło Odrzywołu. Wysiedlono ich, aby nie płacić wysokich odszkodowań za szkody wyrządzane przez zwierzynę leśną. Przez pewien czas ludzie ci bardzo tęsknili za swoją dawną wsią (chociaż zostali przesiedleni na bardzo dobrych warunkach). W niedziele przychodzili tu i biesiadowali do późnego wieczoru.

Teraz po wsi została figura oraz drzewa owocowe. Niedaleko figurki znajduje się wiata edukacyjna z miejscem na ognisko, ścieżka edukacyjno-historyczna „ŚLADAMI ODDZIAŁU MAJORA HUBALA”, trasa rowerowa „Śladami Hubala” oraz hodowla konika polskiego. Nieco dalej znajdziemy zabudowania nieczynnego już młyna wodnego „Wytoka”, a przy drodze Studzianna – Inowłódz dwa kolejne młyny wodne.

We Fryszerce stary młyn wodny przekształcono w restaurację.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.