Kaplica w osiedlu Zagrody
Kaplica domkowa przy drodze
Kaplica domkowa przy drodze, na małym wzniesieniu, na posesji Jolanty i Franciszka Goryczaków w osiedlu Zagrody. Posadowiona w otoczeniu krzewów i dwóch sosem w metalowym ogrodzeniu. Pierwotna wzniesiona w 1833 roku z fundacji Petroneli Giemzik.
Zbudowana z kamienia i gliny na planie prostokąta, z tyłu zaokrąglona. Dach był kryty gontami, obecnie zmieniony na blachę. Kalenica dachu zwieńczona czworoboczną wieżyczką na dzwonek, na której znajduje się sterczyna z kutym krzyżem. Stopniowo wykańczana i upiększana. Z półkolistym wejściem, jednoskrzydłowymi drzwiami, w górnej części oszklone z kratą. Od południowej strony, półkoliste, oszklone okienko. Powyżej drzwi metalowy daszek, zabezpieczający gzyms koronujący, profilowany, nad którym znajduje się prostokątna wnęka w drewnianym obramowaniu z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Nad nim obraz Papieża Jana Pawła II. Wewnątrz ołtarzyk z ludową rzeźba Matki Boskiej Majowej odrestaurowany przez Andrzeja Kwiatkowskiego. Po prawej stronie ściany płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, w koronach na półksiężycu z XIX wieku. Po lewej stronie oleodruki: Serce Jezusa i Chrystusa Bolesnego.
Wokół rzeźby rama upiększona votami. Na ołtarzu pasyjka. Sufit kolebkowy, pomalowany na niebiesko z złotymi gwiazdkami. Ściany białe. Kapliczką szczególnie interesowała się i finansowała wykonane prace obecnie 87 letnia Maria Banach (z rodziny), która opuściła Słopnice po II wojnie, jak większość Słopniczan, wyjeżdżając na Ziemie Odzyskane – do Głupczyc. Często przyjeżdżała w rodzinne strony, snując plany wokół upiększania kaplicy z pomocą rodziny i sąsiada Stanisława Kostecki.
Mała, „sakralna budowla” przy domu rodzinnym jest nicią więzi, która łączy ją z mieszkańcami. W 2013 roku kapliczkę poświęcił ks. proboszcz Jan Gniewek. Co roku odprawiane nabożeństwa majowe.
Intencja. Prośba o błogosławieństwo dla rodziny i sąsiadów
Opiekunowie: Janina Banach oraz jak ww. właściciele