Maria Król

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5515″ img_size=”700×900″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż na osiedlu Wikarówka”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kamienny krzyż na rozstaju dróg

Krzyż kamienny stoi na rozstaju dróg w osiedlu Chodniki, z pięknym widokiem na Łopień, Mogielicę, Chichoń i Ostrą pod olbrzymią, rozłożystą, uroczą lipą liczącą około 170 lat, na posesji Kazimierza Florka z osiedla Wikarówka. Prawdopodobnie na tym miejscu stał krzyż drewniany ufundowany w I poł. XIX wieku przez pradziadka Kazimierza.

W 1970 roku Maria i Franciszek Młynarczykowie (dziadkowie ww.  właściciela) ufundowali kamienny krzyż wykonany przez Andrzeja Kwiatkowskiego. Na betonowym postumencie posadowiony kamienny, prostokątny, ogzymsowany słupek, zwieńczony krzyżem z płaskorzeźbą Ukrzyżowanego Chrystusa. Poniżej stojąca Matka Boża Bolesna i św. Jan Ewangelista. Tego rodzaju płaskorzeźb wykonanych przez ww. artystę, jest kilka na omawianym terenie. W dawnych w czasach przebiegał tędy gościniec od Tymbarku przez osiedla: Chodniki, Putówkę, wzdłuż rzeki, przez Przełęcz Słopnicką w stronę Zalesia i Kamienicy.

Dalej ku południowej granicy Polski. Była to część szlaku handlowego pomiędzy Krakowem a Węgrami. Fragmenty drogi utrzymały się do 2001 roku, kiedy zasypano je podczas żwirowania nowej drogi. Krzyże kapliczki stawiane na rozstaju dróg, były miejscem, gdzie często korzystający z niej, zatrzymywali się, modląc się o szczęśliwe dotarcie do celu.

Przekaz legendy podaje, że w tym miejscu straszyło i dlatego postawiono krzyż. Być może nie podobał się złym duchom, bo w jedną z lip uderzył piorun.

Intencja. Prośba rodziny o błogosławieństwo

Opiekunowie: Janina i Stefan oraz syn Kazimierz Florek

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.