Maria Król

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5504″ img_size=”700×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w osiedlu Czarna Rzeka”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka wśród lip

Kapliczka postawiona przy drodze Zaświercze – Chyszówki w osiedlu Czarna Rzeka, na posesji Andrzeja Młynarczyka, ufundowana w 1881 roku przez Michała i Reginę Kęska oraz Franciszka Pacha. Domkowa, kamienna, otynkowana, na planie prostokątna, z tyłu zaokrąglona, z wejściem od wschodu, zamkniętym półkoliście, drewnianymi jednoskrzydłowymi drzwiami, w górnej części oszklonymi. Z lewej strony wejścia na ścianie tablica z nazwiskami fundatorów.

W dwóch bocznych ścianach po jednym okienku o kształcie półkolistym. Szczyt kaplicy oddzielony blaszanym okapem, z półkoliście zamkniętą wnęką, w której znajduje się reprodukcja Matki Boskiej Częstochowskiej. Pod okapem namalowany krzyż. W 1995 roku pokrycie dachu – gontami, zamieniono na blachę. Na szczycie dachu umieszczona sześciokątna sterczyna zwieńczona krzyżem. Wewnątrz ołtarzyk drewniany w tradycjach barokowych, z pilastrami i dekoracją snycerską. Na nim rzeźby późnogotyckie: św. Mikołaja (z ćwierćwiecza XVI wieku) i Chrystusa Zmartwychwstałego (z początku XVI wieku), Chrystusa Ukrzyżowanego, ludowa rzeźba z XIX wieku, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, Matki Boskiej Dzikowskiej, świętych: Franciszka Ksawerego, Reginy, z połowy XIX wieku.

Oleodruki: Chrystusa w grobie, św. Alojzego, św. Michała Archanioła. Wokół kaplicy rosną trzy lipy posadzone przez byłego właściciela posesji Piotra Młynarczyka.

Intencja. Oddanie się rodziny w opiekę Matki Bożej

Opiekun: Józef Młynarczyk, Maria i Bogdan Wikar[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.