Maria Król

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5534″ img_size=”700×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w osiedlu Szczepanowo”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka wśród łąk

Kapliczka posadowiona na posesji Józefy i Władysława Banachów w osiedlu Szczepanowo (właściciele mieszkają w sąsiedztwie w osiedlu Ryże).

Ufundowana w 1858 roku przez Łucję i Błażeja Piaskowych. Zbudowana w kształcie prostopadłościanu z kamienia, z trzema wnękami. W pierwszej od góry Matka Boża Różańcowa, w drugiej – III Upadek Jezusa, a w trzeciej Krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Daszek kryty blachą, zwieńczony metalowym krzyżem. Kapliczka stoi pod starą, piękną rozłożysta sosna i lipą. Od strony wschodnio-południowej otoczona łąką z widokiem na lasy.

Łucja i Błażej ww. mieli dwóch synów: Kazimierza i Jacentego. Kiedy wybuchła I wojna światowa, zostali powołani do wojska przez władze austriackie. Długo oczekiwani przez rodziców, nie powrócili. Ziemie zaś testamentem przekazali spokrewnionym Kulpom z Zaświercza oraz Katarzynie i Antoniemu Ryżom. Z tymi ostatnimi byli zaprzyjaźnieni. Bratem fundatora był ks. Jan Piaskowy (1856-1923) syn Piotra i Rozalii Piaskowych, który w 1897 roku objął probostwo w  Łącku koło Nowego Sącza (założyciel sadownictwa). Spoczywa w podziemiach kaplicy na tamtejszym cmentarzu.

Lokalny samorząd nadał jedną z ulic Łącka imieniem ww. księdza. Obecnie opiekunowie kapliczki zamawiają wypominki i msze święte w intencji Łucji, Błażeja i ich synów: Kazimierza, Jacentego i ks. Jana Piaskowego.

Opiekunowie: jak ww. właściciele[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.