Kapliczka w osiedlu Szczepanowo
Kapliczka wśród łąk
Kapliczka posadowiona na posesji Józefy i Władysława Banachów w osiedlu Szczepanowo (właściciele mieszkają w sąsiedztwie w osiedlu Ryże).
Ufundowana w 1858 roku przez Łucję i Błażeja Piaskowych. Zbudowana w kształcie prostopadłościanu z kamienia, z trzema wnękami. W pierwszej od góry Matka Boża Różańcowa, w drugiej – III Upadek Jezusa, a w trzeciej Krzyż z wizerunkiem Chrystusa. Daszek kryty blachą, zwieńczony metalowym krzyżem. Kapliczka stoi pod starą, piękną rozłożysta sosna i lipą. Od strony wschodnio-południowej otoczona łąką z widokiem na lasy.
Łucja i Błażej ww. mieli dwóch synów: Kazimierza i Jacentego. Kiedy wybuchła I wojna światowa, zostali powołani do wojska przez władze austriackie. Długo oczekiwani przez rodziców, nie powrócili. Ziemie zaś testamentem przekazali spokrewnionym Kulpom z Zaświercza oraz Katarzynie i Antoniemu Ryżom. Z tymi ostatnimi byli zaprzyjaźnieni. Bratem fundatora był ks. Jan Piaskowy (1856-1923) syn Piotra i Rozalii Piaskowych, który w 1897 roku objął probostwo w Łącku koło Nowego Sącza (założyciel sadownictwa). Spoczywa w podziemiach kaplicy na tamtejszym cmentarzu.
Lokalny samorząd nadał jedną z ulic Łącka imieniem ww. księdza. Obecnie opiekunowie kapliczki zamawiają wypominki i msze święte w intencji Łucji, Błażeja i ich synów: Kazimierza, Jacentego i ks. Jana Piaskowego.
Opiekunowie: jak ww. właściciele