Maria Balicka

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10382″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Na placu 15 Sierpnia”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Kapliczka z postacią Chrystusa z Sercem Gorejącym w Kobyłce została postawiona w pobliżu kościoła parafialnego pw. Świętej Trójcy, na obecnym placu 15 Sierpnia w latach 1922-1923. Inicjatorem budowy był ówczesny proboszcz parafii, ks. kanonik Antoni Zagańczyk, a fundatorami mieszkańcy Kobyłki. Na metalowej tablicy umieszczono napis:

FUNDACJA 
WSI
KOBYŁKI.
NA PAMIĄTKĘ
CUDOWNEGO OCALENIA
OD NAJAZDU BOLSZEWIKÓW
w SIERPNIU
1920 R.
Murował Szlak.

Na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, prawdopodobnie w 1953 r. władze komunistyczne pod osłoną nocy usunęły tablicę. W 1989 r. na fali zmian zachodzących w Polsce opiekująca się obiektem rodzina Kalisiaków postanowiła ufundować nową tablicę. Planowano, że zostanie odtworzona na podstawie starej fotografii. Na nowej umieszczono napis:

NA PAMIĄTKĘ
CUDOWNEGO OCALENIA
PRZED BOLSZEWIKAMI
1920 ROK
MIESZKAŃCY KOBYŁKI.

Kilkanaście lat później, 13 czerwca 2007 r. odnalazła się przypadkowo stara tablica. Natrafiono na nią w czasie remontu kamienicy stojącej u zbiegu ulic Legionów i Henryka Sienkiewicza w Wołominie. Przeleżała w jej fundamentach. W pierwszych latach PRL-u mieścił się tu Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. Tablicę wrzucono w fundamenty wznoszonej wówczas przybudówki. Dlaczego nie została zniszczona… Obecny właściciel kamienicy, Zenon Witek przekazał cenne znalezisko parafii Świętej Trójcy w Kobyłce. A na froncie kapliczki umieszczono drugą tablicę ze starym napisem. Została wykonana na podstawie tej odnalezionej.

Podtrzymując wieloletnią tradycję rodzina Kalisiaków co roku w Boże Ciało buduje przy kapliczce czwarty ołtarz. Neoklasycystyczny obiekt został odnowiony w 2018 r., w którym miasto Kobyłka obchodzi swoje 50. urodziny.

Maria Balicka

Fot. Marek Moczulski (19 sierpnia 2018).[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

Kobyłka, plac 15 Sierpnia[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.