Kazimierz Gajek

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8368″ img_size=”600×600″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kaplica w Gardawicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kaplica domkowa z figurą

Orzesze-Gardawice, kaplica domkowa z figurą św. Jana Nepomucena z 1863 r. przy skrzyżowaniu ulic Katowickiej i Centralnej (to część DK 81 relacji Katowice-Skoczów i odwrotnie), prawie naprzeciwko współczesnego kościoła z lat 1986-91 pw. św. Maksymiliana Kolbego.

Kapliczka ufundowana przez gminę Gardawice. Powstała na miejscu starszej. Przykryta dwuspadowym dachem, gontem bitumicznym, z tyłu zamknięta półokrągłą absydą. Niestety zamknięta, zdjęcie świętego przez szybę. Figura świętego zapewne z początku 19 wieku, drewniana, ludowo-barokowa, jak podają źródła, polichromowana. Mała budowla sakralna jest budynkiem murowanym, otynkowanym, wzniesionym na rzucie prostokąta, z tyłu „zamknięta” półkoliście. Przekryta jest dachem dwupołaciowym, z tyłu zaś „zaokrągloną połacią” pokrytym współczesnym gontem. Elewacje pokryte są współczesnym tynkiem, przypuszczalnie mineralnym, koloru żółtego. Otwory okienne w bocznych elewacjach zamknięte są półkoliście, a stolarka okienna osadzona jest jakby w drugiej „wnęce”, gdyż otwory okienne zamknięte są jakby czymś w rodzaju „sklepieniem uskokowym”.

Warto się przyjrzeć bocznym okienkom, które podzielone są w 3/4 swej wysokości w prosty sposób na 6 części, a 1/3 wysokości dzieli na 2 części mały krzyż. W elewacji frontowej, w ściance szczytowej widoczne jest okienko na doświetlenie pomieszczenia, nad którym widoczny jest niewysoki krzyż. Wewnątrz, na granitowym blacie lub raczej na pulpicie, stoi na białej serwetce ludowa figura św. Jana Nepomucena datowana na XIX wiek, w otoczeniu świeczników i obrazów wiszących na bocznych ścianach: Matki Boskiej i Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Wnętrze kapliczki, jak i elewacje, wraz z konstrukcją więźby dachowej jest odnowione, czy też niektóre elementy wymienione, a jej otoczenie ozdobione jest czerwonymi kwiatami w doniczkach po bokach i w donicy od frontu.

Wiadomości ze strony http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/38749,orzesze-kapliczka-sw–jana-nepomucena-z-1863-roku.html

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.