Kazimierz Gajek

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”7261″ img_size=”700×600″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż w Bujakowie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Krzyż pokutny z 1681 r.

Sanktuarium Matki Bożej w Bujakowie Opiekunki Środowiska Naturalnego

Bujaków to miejscowość o charakterze typowo wiejskim, dawniej należąca do powiatu rybnickiego, obecnie wchodzi w skład miasta Mikołowa w województwie śląskim. W 1976 roku ks. kan. Jerzy Kempa, ówczesny proboszcz, założył przy kościele św. Mikołaja parafialny ogród botaniczny. Zajmuje on teren przy kościele o powierzchni ok. 1 ha.W tym zaczarowanym ogrodzie znalazły miejsca cudowne kapliczki oraz jeden z nielicznych na Śląsku krzyż pokutny z 1681 r.

Jestem osobą niepełnosprawną intelektualnie i fizycznie, mieszkańcem Domu Pomocy Społecznej w Orzeszu. Do Bujakowa mam przysłowiowy rzut beretem, toteż często z psychologiem Domu, Gabrielą jeździmy tam na skuterze, by w otoczeniu pięknej przyrody i kapliczek oraz ptaków domowych znaleźć możliwość modlitwy i wypoczynku. Od prawie 10 lat jestem posiadaczem małego „kompaktu”, aparatu fotograficznego, którego obsługa nie sprawiła mi większych trudności a przynosi wiele radości, bowiem „zarażony” zostałem pasją fotografowania świętych. Nie miałem innego wyjścia. Chciałem przybliżyć odwiedzającym ten portal to niezwykłe miejsce i zachęcić do jego odwiedzenia. Ziemia śląska nie tylko „węglem stoi”.

Wspomniany krzyż pokutny z 1691 roku, wyjątkowy, bo z napisem po polsku: DNIA.ZM.PA.TA.SKA. Ma upamiętniać śmierć niejakiej Katarzyny Kisieleńskiej, zakonnicy lub kandydatki na nią, zamordowanej w tym miejscu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.