Św. Florian w Palowicach
Figura Św. Floriana
Sołectwo Palowice położone jest w gminie Czerwionka-Leszczyny (powiat rybnicki; województwo śląskie) i obejmuje terytorium o powierzchni 1 205 ha. Palowice bogate są w wiele bezcennych zabytków. Jednym z nich są ruiny huty Waleska, zabytkowy dwór zbudowany dla Emanuela von Tlucka, palarnia (dawna gorzelnia) oraz zabytki sakralne. Palowice mogą poszczycić się jednym ze 122 zabytkowych kościółków, jakie zachowały się na Górnym Śląsku. Drewniany kościół z 1606r. został przeniesiony z Leszczyn, do Palowic w 1981r. Świątynię zbudowano w konstrukcji zrębowej w latach 1594-1595. Kościół odtworzono przy mało ruchliwej ulicy Woszczyckiej, przeciętej kilkadziesiąt metrów dalej przez nieczynną linię kolejową, na lekkiej wyniosłości terenu. Prace przy rekonstrukcji kościoła, wykonywane przez grupę pięciu cieśli z Orawy kierowaną przez 76-letnego wówczas Floriana Rapacza z Harbakuza, rozpoczęto 18. 05. 1981 r., a zakończono 8. 08. 1981 r.
W nowym miejscu kościół nie tylko zachował, ale nawet poprawił swój pierwotny kształt, wystrój i charakter. W miejsce murowanej zakrystii, istniejącej w Leszczynach od 2 połowy XIX w., dobudowano zakrystię drewnianą. Otoczenie kościoła odpowiada czasom, w których żyjemy. Dawniej kościół otoczony był cmentarzem, co symbolizowało więź współczesnych z przodkami spoczywającymi obok kościoła, ich „udział” w odprawianych nabożeństwach. Obecnie nowe kościoły, w tym przenoszone drewniane, przylegają do parkingów zbudowanych dla parafian. Tak jest i w Palowicach.
Na placu kościelnym stoi bardzo zadbana figura św. Floriana -patron strażaków. Jak poznać św. Floriana? Jest przedstawiony w charakterystycznej zbroi rzymskiej, trzyma w ręce wiadro z wodą, którą zazwyczaj gasi pożar stojącego u jego stóp budynku. Z reguły trzyma w drugiej ręce chorągiew. Jego atrybutem może być też kamień młyński. Figurę postawiono z okazji 95 lecia Straży Pożarnej w Palowicach.