Kapliczka w Palowicach
Kapliczka św. Floriana
Kolejna miejscowość na mapie szlaku architektury drewnianej na Górnym Śląsku – Palowice.
Palowice to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie rybnickim, w gminie Czerwionka-Leszczyny. Pierwszy urzędowy dokument o Palowicach pochodzi z 1308 roku i sporządzony został w Raciborzu.
Na wzgórzu, w rozwidleniu ulic Zazdrosnej i Woszczyckiej stoi domkowa kaplica datowana (według informacji na tabliczce) na początki XIX wieku, inne „źródła” podają rok budowy 1870, poświęcona św. Florianowi, opiekunowi domostw przed ogniem. 3 grudnia 1866r., podczas uroczystości parafialnej, wokół kapliczki posadzono 3 lipy drobnolistne. Miały one upamiętniać zawarcie pokoju pomiędzy Prusami i Austrią. Legenda głosi, iż wzgórek, na którym stoi kapliczka kryje mogiłę żołnierzy szwedzkich z 1656r. poległych w „Trupiku”, lesie położonym przy drodze do Woszczyc. Zdarzenie to znali starsi mieszkańcy z kart kroniki wsi, czytanej im przez kierownika palowickiej szkoły Rudolfa Czudaja.
Wewnątrz rzeźba św. Floriana, późnobarokowa, I połowa XIX w.Na ogół przedstawia się go jako rzymskiego legionistę. Przedstawiony jest jako rycerz Chrystusowy i patron walki z pożarem. Nosi różnorodne zbroje, hełm, towarzyszy mu często rozwinięty sztandar, czasem tarcza i miecz. Od XIV wieku pojawia się z naczyniem z wodą, która gasi ogień, a to za sprawą cudownego ocalenia kościoła i części Kleparza z ogromnego pożaru Krakowa w 1528 roku. Tak jest też i tutaj. Drewniane drzwi kapliczki wykonał artysta ludowy – Alfred Buchta. Nie znany jest fundator ani wykonawca tego obiektu sakralnego.
Kapliczka ta jest zarejestrowana w katalogu zabytków, gdzie zaprezentowano ją w sposób następujący:
Zbudowana w początkach XIX w. klasycystyczna, murowana, otynkowana. Na rzucie zbliżonym do kwadratu. Narożniki cofnięte uskokowo z wałkiem. Dach pokryty jest dachówką.
W 1946r. również tę kapliczkę zelektryfikowano. Wymiary zewnętrzne obiektu są następujące: 1,5 x 1,5 x 2,5m.W roku 1971, w dniach od 15 do 30 kwietnia, palowiccy hutnicy wykonywali remont generalny kapliczki, zakładając przy tej okazji nowe drzwi. Zbudowano też wtedy nowe schody ze specjalnych płyt.Kolejny gruntowny remont tej kapliczki przeprowadzono w 1998 r. wykonano wtedy nową więźbę dachową na wzór pierwotny wraz z pokryciem dachówką, wykonano naroża kapliczki z tynku żywicznego oraz odnowiono elewacje zewnętrzną, wymieniono instalacje elektryczną, położono płytki ceramiczne na posadzkę, schody prowadzące do kapliczki obłożona kamieniem skalnym przywiezionym z Brennej. Podobnie jak przy remoncie Kapliczki św. Nepomucena środki finansowe na zakup materiałów potrzebnych do remontu pochodziły z budżetu Gminy i Miasta, a prace wykonali mieszkańcy Palowic społecznie.