Kazimierz Gajek

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6479″ img_size=”400×400″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kaplica grobowa w Bełku „][vc_single_image image=”6481″ img_size=”400×400″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kaplica grobowa w Bełku „][/vc_column][vc_column width=”1/2”][vc_column_text]

Kaplica grobowa Lukasów

Kaplica grobowa Lukasów w Bełku z 1860 roku w stylu gotyckim wzniesiona przez Antoniego Gemandera, ówczesnego własciciela wsi.

Jak widać, widowiskowo położona, bo na wzniesieniu, wśród drzewostanu mogącego liczyć nawet 150 lat. Do 2005 r. kaplica przedstawiała obraz nędzy i rozpaczy. Wydawało się, że nic nie jest w stanie uratować tego zabytkowego obiektu. Teraz, kiedy przypomniano sobie o fundatorze, uporządkowano teren, odnowiono kaplicę ale niestety, nie jest ona dostępna dla zwiedzających.

Pod kaplicą mieści się grobowiec rodziny Lukasów. Pochowani są tam czterej członkowie rodziny, w tym Eleonora Lukas, która zmarła w połogu bardzo młodo. Miejscowa wieść głosi, iż leży ona z niemowlęciem na ręku, we wspaniałym szalu, nietknięta rozkładem. Ponoć  Wzgórze połączone jest tunelem z kolejną perełką architektury, z pobliskim drewnianym kościołem pw. św. Marii Magdaleny (w trakcie remontu). Miejsce wciąż okryte tajemnicą, do tej pory ponoć nie prowadzono żadnych przekopów.

Kilka hipotez: kopiec jest pozostałością średniowiecznego grodziska, które pełniło rolę obronną, wyznaczając pierwotnie centrum osady, znajdującej się przy starym, wiodącym z południa na północ szlaku handlowym Via Magna (prowadzącym na Morawy).

Druga hipoteza, albo raczej lokalna „opowieść” wiąże się z legendą, iż kopiec został usypany w miejscu mogiły żołnierzy szwedzkich z czasów wojny w latach 1618-48, zwaną wojną trzydziestoletnią.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.