Kazimierz Gajek

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6470″ img_size=”500×400″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Domkowa kaplica w Ornontowicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kaplica św. Jana Nepomucena

Ornontowice. Kaplica domkowa murowana św. Jana Nepomucena , który miał podobno przypominać mieszkańcom (Polakom) o dochowaniu tajemnicy.

Umiejscowiona jest nieopodal kościoła p.w. św. Michała Archanioła przy malowniczym parku  przy ulicy Zwycięstwa. Została wpisana do rejestru zabytków.Kaplica została wzniesiona   na planie zbliżonym do kwadratu. Przykrywa ją dwuspadowy dach z wieżyczką z latarnią, zakończoną szpiczaście.

Drzwi do kaplicy zamknięte są półkoliście. I nie tylko, bo ilekroć tam byłem a byłem wielokrotnie, są zamknięte na głucho Kapliczki śląskie jak widać. Są różne w swej formie, ale co najważniejsze,świadczą one o polskości ich fundatorów, bo prawie na wszystkich widnieją polskie napisy.

Lokalizacja: woj. śląskie, powiat mikołowski.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.