Jerzy Żmihorski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5871″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Zamojszczyzna – krzyż tolerancji”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Pamiątka po ukazie carskim z 1905 r.

Na terenach byłego zaboru rosyjskiego napotkamy wielką ilość krzyży które mają jedną, wspólną cechę. Wyrytą na cokole datę : 1905. To pamiątka po ukazie carskim, wydanym właśnie w roku 1905.

Car Rosji złagodził swoje stanowisko w kwestiach religijnych i na podstawie ukazu dawni unici mogli powrócić na łono kościoła rzymskiego. Ponieważ wszystkie cerkwie były od wielu lat świątyniami prawosławnymi, więc dawni unici wraz z rodzinami przechodzili do kościoła rzymsko-katolickiego. Przechodzenie na katolicyzm równało się z uznaniem ich polskości. Powszechna radość z powrotu na łono polskiej religijności zaowocowała wystawianiem krzyży z których większość zachowała się do dziś. Tytułowy krzyż z widoczną na cokole datą znajduje się na Zamojszczyźnie w rejonie Suchowoli.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.