Jerzy Pilawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”5846″ img_size=”500×500″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka w Klimontowie”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka św. Jana Nepomucena

Kapliczka św. Jana Nepomucena w Klimontowie

Drewniana kapliczka św. Jana Nepomucena w Klimontowie (gm. Sędziszów, woj. świętokrzyskie) pochodzi z XIX wieku. Ten zabytkowy obiekt stoi niezmiennie w tym samym miejscu od momentu powstania.

Ogrodzenie wokół kapliczki zostało ufundowane przez Jakuba Kubca – prezesa Fundacji Kreatywnej Przestrzeni i Rozwoju CampoSfera. Według tradycji ludowej Jan Nepomucen jest świętym, który chroni pola i zasiewy przed klęskami żywiołowymi, zwłaszcza przed suszą i powodzią. Uważany jest również za patrona mostów, przepraw, opiekuna życia rodzinnego, orędownika dobrej spowiedzi, sławy i honoru.

W ikonografii przedstawia się go zazwyczaj w stroju kapłańskim, w sutannie, rokiecie i birecie, trzymającego w ręku palmę męczeńską. Modlitwa, którą do niego zanoszono, miała chronić od jadu obmowy i wielomówstwa, od złego i przewrotnego towarzystwa, wszelkiego kłamstwa i zdrady, od świętokradzkiej spowiedzi, wszelkiej niezgody i kłótni.

Wyobrażające tego świętego męczennika figury (tzw. nepomuki) można spotkać przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale także na placach publicznych i kościelnych oraz przy skrzyżowaniach dróg.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.