Jerzy Pilawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8435″ img_size=”500×600″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Figura w Mieronicach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Figura Matki Bożej przy kościele

Figura Matki Bożej Niepokalanej przy kościele św. Jakuba Starszego w Mieronicach.

Przy kościele św. Jakuba Starszego w Mieronicach k. Wodzisławia znajduje się piękna figura Matki Bożej Niepokalanej ogrodzona metalowym płotkiem na planie sześciokąta. Postawiono ją w roku 1925, który został ogłoszony rokiem jubileuszowym w maju 1924 bullą Infinita Dei misericordia przez papieża Piusa XI. Figurę wykonał J. Piasecki w Jędrzejowie. Na cokole z czerwonego piaskowca umieszczono dwie inskrypcje:

Z przodu:

JA MATKA

PIĘKNEJ MIŁOŚCI

I NADZIEI ŚWIĘTEJ

EKK 24

NA PAMIĄTKĘ ROKU

PAŃSKIEGO 1925

JUBILEUSZOWEGO.

Z tyłu:

UFUNDOWAŁ

Z OFIAR KOLĘDY

KS. PROB. K. SZKLANIK.

Ksiądz Kacper Szklanik był proboszczem mieronickiej parafii w latach 1918-1927. Później został dziekanem i proboszczem w Małogoszczu. Zmarł 4 lutego 1965 roku w Gołaczewach.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.