Krzyż w Mieronicach
Krzyż przy kościele św. Jakuba
Krzyż przy kościele św. Jakuba Starszego w Mieronicach.
Mieronice k. Wodzisławia słyną z zabytkowego romańskiego kościoła pw. św. Jakuba Starszego. Jak pisze ks. Jan Wiśniewski (kanonik sandomierski i proboszcz w Borkowicach), „W 1326 r. Wilhelm z Mironic pleban opłaca świętopietrze. Od niepamiętnych czasów stał w tej wiosce kościół drewniany. W 1439 r. Mikołaj Miroński i Piotr Rosznicki, dziedzice Mironic, postawili na wzgórzu w M. kościół murowany (L.B.II.88). Erekcję kościoła in extenso podał Długosz w Lib. Ben. II. 87–8. Jednocześnie Długosz pisze (str. 86), że kościół w chórze był murowany t.j. w prezbiterjum, zaś w nawie drewniany. Patronem był św. Jakób Większy Ap. (X. Jan Wiśniewski, Historyczny opis kościołów, miast, zabytków i pamiątek w Jędrzejowskiem, Kielce 2006).
Przed kościołem znajduje się kuty żelazny krzyż z figurą Chrystusa, osadzony na kamiennym postumencie ozdobionym wizerunkami narzędzi męki Zbawiciela: włócznią z gąbką skrzyżowaną z drugą włócznią na tle korony cierniowej.
Krzyż postawiono w roku 1821. W tle, po lewej stronie, widzimy drewnianą dzwonnicę z XVIII wieku, natomiast po prawej – kościół św. Jakuba Starszego, w którym odbyły się zaślubiny Anny Remiszewskiej-Łąckiej z Janem Chryzostomem Paskiem, autorem słynnych „Pamiętników”. To niejedyna znana postać związana z Mieronicami. W tej miejscowości przyszedł na świat i został ochrzczony Kajetan Wincenty Kielisiński (1808–1849), grafik, rysownik i bibliotekarz, jeden z pierwszych wykonawców ekslibrisów na ziemiach polskich.