Jerzy Pilawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”8317″ img_size=”500×700″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Figura na Nowym Kleparzu „][/vc_column][vc_column width=”1/2”][vc_column_text]

Figura Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia

Plac targowy Nowy Kleparz jest położony na północ od Starego Miasta, pomiędzy ul. Długą i al. Juliusza Słowackiego. Znajdujący się w jego obrębie słup z figurą Matki Bożej Niepokalanego Poczęcia pochodzi z początku XX wieku. Sferę sacrum od sfery profanum oddziela ozdobny żeliwny płotek, wokół którego rosną strzeliste świerki. W betonowy postument zostały wmurowane dwie tablice, które najlepiej opowiedzą historię tej figury.

Od frontu:

O MARYO

BEZ GRZECHU POCZĘTA

MÓDL SIĘ ZA NAMI

KTÓRZY SIĘ DO CIEBIE

UCIEKAMY

A.D. 16.07.1908.

Z tyłu:

FIGURA TA STAŁA

DAWNIEJ

NA ŚRODKU PLACU.

W GRUDNIU 1940

ODNOWIONO JĄ

I PRZESUNIĘTO

O 23 M W KIERUNKU

UL. DŁUGIEJ

NA DZISIEJSZE MIEJSCE.

Warto pamiętać, że Matka Boża Niepokalanie Poczęta jest patronką kupców, którzy 8 grudnia obchodzą Dzień Kupca. Jest to mało znane święto, choć jego tradycja sięga początków XX wieku. Zostało ono ustanowione 8 grudnia 1937 roku, podczas pielgrzymki polskich kupców na Jasną Górę, kiedy to uroczyście ogłoszono, że ów dzień będzie obchodzony jako Dzień Kupca Polskiego.

Jak czytamy na stronie kleparz.krakow.pl:

Kapliczka z figurą znajduje się pod szczególnie troskliwą opieką Spółki Kupieckiej Nowy Kleparz, która nie tylko uczestniczyła w odnowieniu zabytku ale także zobowiązała się do przestrzegania zaleceń konserwatorskich, co ma zachować obiekt także dla przyszłych pokoleń, nie tylko zresztą kupieckich. Pod figurą, wokół której kupcy odnowili zieleniec, kwiaciarki niezmiennie kładą świeże kwiaty.

Krakowscy kupcy czczą swoją patronkę jak chyba w żadnym innym mieście, organizując 8 grudnia uroczysty pochód.

Święto tradycyjnie odbywa się w pierwszą niedzielę po święcie Niepokalanego Poczęcia NMP, co zwykle wypada w pierwszą niedzielę grudnia. Od 1994 r. wprowadzono obyczaj pasowania starym, oryginalnym łokciem, subiektów na kupców. Pochód kupców spod kościoła św. Barbary zatrzymuje się od 1995 r. pod Wieżą Ratuszową, skąd każdorazowy prezes rady Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej odczytuje kupieckie orędzie. Od 1996 r. orędzie to obwieszcza trębacz, który wyjątkowo z Wieży Ratuszowej gra hejnał mariacki. Od 1999 r. na czele pochodu kroczy giermek na koniu niosący ogromną chorągiew, na której widnieje sylwetka dumnego żaglowca pod pełnymi żaglami. Okręt ten symbolizuje odwieczne pragnienie krakowskiego kupiectwa stałego dążenia do celu, często odległego i trudnego do osiągnięcia. Upór i wytrwałość w tym dążeniu legły u podstaw potęgi Krakowa.

(krakow.pl/kultura/1352,artykul,swieto_kupieckie.html).[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.