Jerzy Pilawski

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”6536″ img_size=”450×600″ alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka przy ul. Czarnowiejskiej”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka filarowo-wnękowa

Kapliczka św. Jana Nepomucena przy ul. Czarnowiejskiej w Krakowie.

W Krakowie znajduje się około 430 kapliczek. Jedną z nich napotkamy u zbiegu ulic Czarnowiejskiej i Stanisława Konarskiego. Jest to kapliczka filarowo-wnękowa z figurą św. Jana Nepomucena.

Figura pochodzi z wieku XVIII, natomiast kapliczkę zbudowano w pierwszej połowie XIX stulecia. W górnej wnęce, za szybą znajduje się figura Matki Bożej. W tle widać budynek Gimnazjum nr 16 im. Króla Stefana Batorego, oddany do użytku we wrześniu 1902 roku – jeszcze przed przyłączeniem Czarnej Wsi do Krakowa jako XIV dzielnicy katastralnej.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.