Janina Biela

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9749″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Św. Stanisław w Krynkach”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Ponad 660 lat istnieje parafia w Krynkach (woj. świętokrzyskie). Do świątyni prowadzi unikatowa, modrzewiowa brama z 1779 r. Przed nią widnieje zadziwiająca figura z II poł. XVI w. przedstawiająca scenę niebywałą: oto św. Stanisław ze Szczepanowa wskrzesza Piotrowina.

Hagiograficzna legenda mówi, że św. Stanisław, biskup, patron kilku diecezji w tym krakowskiej, zakupił na rzecz biskupstwa znaczną część ziemi od niejakiego Piotra, Piotrowinem zwanym.Nie sporządzono przy tym żadnego dokumentu kupna-sprzedaży i gdy Piotrowin zmarł jego spadkobiercy posądzili biskupa o zagarnięcie mienia. Zdesperowany biskup udał się na miejsce pochówku Piotrowina i wskrzesił go z prośbą, by zaświadczył o uczciwym zakupie.

I tę właśnie scenę przedstawia prezentowana figura. Św. Stanisław jest jednym z trzech głównych patronów Polski. Zwany jest patronem chrześcijańskiego ładu moralnego.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/Ly5TQTWK6An[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.