W pobliżu Karpacza, z dala od jego zgiełku, w zaciszu leśnym rozciąga się urokliwa Sosnówka skrywając prawdziwą perełkę – kaplicę św. Anny, malowniczo położoną na zboczach Grabowca. Jej ustanowienie potwierdzają dokumenty kościelne z 1212r. Historia mówi także o tym, że gdy ulewne i długotrwałe deszcze zalały okoliczne wsie, ludność schroniła się w świątyni u tzw. dobrego źródełka wypływającego spod głównego ołtarza a słynącego z licznych cudów.
Obecnie źródełko (pięknie obudowane) znajduje się na zewnątrz, obok kaplicy. Archeolodzy potwierdzają, że kaplica jest najstarszą murowaną budowlą w Polsce. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu w X w. Zbudowana z kamienia posiada mury grube na 1,7 m Kaplica miała szczęście do szczodrych fundatorów i dbających o nią opiekunów. Byli nimi głównie właściciele okolicznych dóbr. Ostatni barokowy wystrój pochodzi z XVIII w. W ołtarzu głównym pięknie prezentuje się obraz św. Anny z Maryją i Dzieciątkiem (tzw. św. Anna Samotrzeć).
Inny piękny obraz przedstawia Rodzinę Świętą. W dzień odpustu, który przypada na 26 lipca odbywa się tu festyn a w przeddzień plenerowy koncert muzyczny. Legenda głosi, że aby spełniły się marzenia należy z ustami pełnymi źródlanej wody przebiec w koło kaplicy 7 razy i nie uronić ani kropli cudownej wody. W kaplicy do dziś odbywają się śluby pomimo tego, że dojście do niej jest w zasadzie leśnym szlakiem turystycznym. W nie tak odległej przeszłości pannę młodą wnoszono przed kaplicę w specjalnej lektyce. Ponoć małżeństwa tu zawarte cieszą się szczęściem i trwałością.
Wewnątrz świątyni widnieje następująca sentencja:
Wędrowcze, jeżeli ujrzałeś obraz Rodziny Świętej w blasku wieczności i pięknie natury wznieś oczy ku Krzyżowi – naszej jedynej nadziei, pamiętaj o niej i poleć ją boskiej miłości.