Janina Biela

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9675″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Bóg Ojciec na grobli”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Podwarszawski Raszyn znany był już w XV w. W dziejach Polski zapisał się zwycięską bitwą w 1809r., którą dowodził książę Józef Poniatowski. Stare dzieje pamięta dawny zajazd projektu Zuga gdzie w czasie bitwy znajdował się sztab. Historyczna jest tu również słynna grobla, którą książę poprowadził wojska do walki. Bitwa 1809r. uwieczniona została i w malarstwie i w literaturze. Liczne są w Raszynie jej ślady pamięci i warto odbyć wyprawę ich szlakiem i poznać tak nieodległy a jakże ciekawy podwarszawski falencko-raszyński zakątek.

Mnie od dawna intrygowała widoczna od szosy figura na grobli. To niezwykłe usytuowanie między wodami majątku falencko-raszyńskiego robi wrażenie. Ta późnobarokowa figura przedstawia samego Boga Ojca. To niezwykle rzadkie przedstawienie w polskiej ikonografii pochodzi przypuszczalnie z XVIII w. Figura została odnaleziona na dnie Stawu Falenckiego i miała liczne uszkodzenia. Nie zachowały się na niej żadne daty ani chociażby inicjały fundatorów. Odrestaurowana została przez mieszkankę Raszyna p. Barbarę Pokorę-konserwatora zabytków.

Ilekroć tamtędy przejeżdżam pozdrawiam „mego” Boga Ojca dźwigającego w lewej ręce kulę ziemską[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/XkSAiBDiNGU2[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.