Janina Biela

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10421″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Piękno Suwalszczyzny – krzyż”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Krzyż takiej urody zdarza się już bardzo rzadko. Te bardzo stare zapadły się, zniszczały. Niektóre wskrzeszono dając im nowe oblicze. Ten prezentowany pochodzi ze skansenu Ziemi Suwalskiej w Puńsku. Przeszedł renowację i szczęśliwie możemy napatrzeć się na to cacko.

Krzyże suwalskie mają bardzo bogatą ornamentykę, która nawiązuje do miejscowych haftów. Z reguły są bardzo wysokie (do 10m. wys.) i posiadają dość wyszukaną formę. Na przecięciu belek najczęściej umieszczony jest wizerunek Ukrzyżowanego. Dość często w tym miejscu zamontowana jest malutka kapliczka z Chrystusem Frasobliwym. Nad całością zawsze umieszczony jest malutki krzyżyk, metalowy, kowalskiej roboty.

Ten rodzaj krzyży najliczniej występuje w okolicach Puńska, we wsiach zamieszkałych przez Litwinów.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/nLVyjW8pniQ2[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.