Janina Biela

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10415″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Barokowe „Ukrzyżowanie„”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Ziemia Kłodzka nieustannie zachwyca i zaskakuje. I to nie tylko ilością tych małych sakralnych dzieł sztuki ale również kunsztem ich wykonania. Przykładem takim może być prezentowany krzyż a w zasadzie cała kamienna grupa postaci pod nim.

To dość niezwykłe przedstawienie Ukrzyżowania jakie datuje się na XVIII w. Pod krzyżem z Chrystusem rozpoznajemy Matkę Bożą i św. Jana Ewangelistę, i do takiego wizerunku jesteśmy przyzwyczajeni. Taki występuje najczęściej w ikonografii. Jednak w tym przypadku dodano pod krzyżem, umieszczając w środku, postać św. Jana Nepomucena. Święty klęcząc z podniesioną głową, wpatrzony w Zbawiciela, przyciska do piersi krzyż. Ten święty męczennik czczony szczególnie na terenie Dolnego Śląska i Kotliny Kłodzkiej, tak samotnie strzegący mostów i wszelkich wód zagrażających człowiekowi jest w tym przypadku dość zaskakujący. Nad głowami świętych bardzo dokładnie są widoczne aureole promieniste, tak charakterystyczne dla tego okresu w sztuce.

Ta barokowa rzeźba znajduje się przy wyjeździe z Kłodzka do Wrocławia po prawej stronie drogi. Widoczna z daleka, odcina się bielą w otaczającej zieleni.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/AixAUviyjJN2[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.