Janina Biela

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10403″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Bardo Śląskie – krzyż misyjny”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Bardo Śląskie to zupełnie nadzwyczajne miejsce na mapie Polski. Jako gród istniało już w X w. To tu znajduje się jedno z najstarszych (XIII w.) sanktuariów maryjnych – Matki Bożej Strażniczki Wiary. Jej figurka to najstarsza rzeźba drewniana na Śląsku a znajduje się w Bazylice Mniejszej Nawiedzenia, która stanowi to słynne sanktuarium.

Na jednej ze ścian świątyni (strona lewa od ul.Głównej) trudno nie dostrzec oryginalnego dużego krzyża o ciekawej konstrukcji. Jego forma i piękna postać Chrystusa przykuwają uwagę. To misyjny krzyż. Jest taki zwyczaj, że na zakończenie misji przy kościele stawia się na pamiątkę krzyż. Pierwsza pamiątkowa data wyryta w drewnie krzyża to 27.X. – 4.X.1982r. Następna data misji jubileuszowych oo.redemptorystów to 31.X. – 7.XI.1999 r. i ostatnie misje święte datują się na 28.V. – 5.VI.2011 r.

O tych dwóch ostatnich informują metalowe tabliczki na przedniej stronie krzyża.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/fHB7MbWTvX32[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.