Janina Biela

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10399″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kolumna Wotywna w Wielisławiu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Stary Wielisław to Wieś z historią w tle, jak słusznie o tym miejscu się mówi. Bogactwem kulturowym wsi jest najstarszy na Ziemi Kłodzkiej kościół pielgrzymkowy p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej będący Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. W okolicy doliczyć się można ponad 40 krzyży, kapliczek , figur świętych i kolumn wotywnych. Liczne epitafia rozmieszczone wokół kościoła świadczą o wielowiekowym istnieniu tej miejscowości i jej przebogatej historii.

Prezentowana kolumna wotywna pochodzi z 1682r! Ma 5 m. wysokości, zbudowana jest z piaskowca. Wysmukła kolumna składa się z czterech wąskich ścian. Zwieńczenie stanowi rodzaj kapliczki z arkadowymi płycinami. Nad całością spoczywa kamienna kula a na niej metalowy krzyżyk. Na płycinach rozpoznamy Matkę Boża Bolesną, św. Sebastiana i św. Rocha. Płycina czwarta jest zatarta. Na kolumnie widnieje łaciński napis. Jego tłumaczenie brzmi:

Na chwałę i cześć Św.Trójcy i uwielbienie Błogosławionej Dziewicy Maryi i całego kościoła wyrzeźbiona została… w r. 1682

Na samy dole, u podstawy reliefowe wizerunki św. Rozalii, św. Franciszka Xawerego, św.Karola Boromeusza są dość dobrze zachowane. Ta kolumna wotywna powstała ku czci zmarłych od zarazy w 1680r. Stanowi wotum za ocalenie pozostałych mieszkańców wsi. Początkowo kolumna stała w innym miejscu. Obecnie znajduje się w pobliżu kościoła a w 2013 r. została wzmocniona stosownymi płytami.Bezsprzecznie kolumna ta jest przykładem wielkiego kunsztu sztuki kamieniarskiej, która w XVIII i XIX w. tak pięknie rozwinęła się na tym terenie.

Stary Wielisław to jedno z najciekawszych miejsc na Ziemi Kłodzkiej.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/EH89m3dGxxT2[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.