W starym Przedborzu
Przedbórz. Bardzo wiekowe miasteczko wzmiankowane już w 1145r. Położone nad Pilicą było typową osadą targowo-rzemieślniczą. Zniszczone przez Szwedów a potem przez Niemców nie wróciło do swojej świetności. Zachował się tylko XII w. kościół, ruiny XIV w. zamku i XVIII w. karczma.
Posiada jednak Przedbórz coś co stanowi miejscową ciekawostkę. To unikatowy zespół kapliczek cholerycznych z XVIII w.Wzniesione zostały przy wjazdach i wyjazdach z miasteczka, by przejeżdżający mogli modlić się do Boga o odsunięcie groźby zarazy jaką były w tym czasie epidemie cholery nękające okoliczną ludność w wieku XVII.Wznoszono je dla ochrony przed tym śmiertelnym zagrożeniem. Wszystkie te kapliczki są do siebie bliźniaczo podobne. Wysoki solidny cokół okrągły lub w kształcie prostopadłościanu zwieńczony został dwupoziomową tzw. latarenką w której umieszczano figurkę świętego. Całość skrywał daszek z niewielkim metalowym krzyżykiem.
Ponieważ miasteczko trawione był również pożarami są tu kapliczki o tej samej architekturze ze św. Florianem. Taką właśnie przedstawia załączone zdjęcie. Ta pochodząca z XVII w. kapliczka stoi przy ul. Cmentarnej .