Kościuszko w Kunowie
Ziemia Świętokrzyska to nieprzebrana skarbnica reliktów naszej przeszłości. Maleńkie miasteczko Kunów (znane już w XVI w.) położone w dolinie rzeki Kamiennej jest tu nieodosobnionym przykładem. Doliczymy się w nim z pewnością ponad dziesięciu pomników, krzyży nie licząc tych wokół kościoła. Są one wykonane głównie z piaskowca kunowskiego z którego ogromnych pokładów znany był ten region. To dzięki temu rzemiosło kamieniarskie urosło do rangi kamieniarskiej sztuki na wysokim poziomie. Łatwo to zauważyć dzięki różnorodności form napotkanych obiektów.
Prezentowany krzyż usytuowany jest u podnóża skarpy, na której znajduje się kościół p. w. św. Władysława i zabytkowy cmentarz. Postawiony został w 1917 r. ze składek mieszkańców. Do dziś istnieje obszerna lista tych fundatorów. Z inskrypcji na krzyżu dowiadujemy się, że w ten sposób mieszkańcy uczcili setną rocznicę śmierci (1817r.) tego znamienitego dowódcy. Pod krzyżem zachwyca kamienna płaskorzeźba z wizerunkiem Tadeusza Kościuszki – naczelnika powstania narodowego w 1794 r.
Obiektem opiekuje się młodzież miejscowej szkoły w ramach projektu Ocalić od zapomnienia. Krzyż pięknie komponuje się z nostalgicznym pejzażem Gór Świętokrzyskich. Jest wyrazem patriotycznych serc i świadomości miejscowej ludności tak bardzo w walkę wyzwoleńczą zaangażowanych.