Janina Biela

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10358″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Św. Florian w Jedlińsku”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Ta realistyczna figura św. Floriana znajduje się w Jedlińsku przy ul. św. Wojciecha. Pochodzi z XVIII wieku. Szczęśliwie, z tablicy na cokole dowiadujemy się następujących informacji:

Figurę tę ufundował w 1752 r. biskup krakowski Stanisław Andrzej Załuski, dziedzic dóbr jedlińskich.I renowacja 1933 r. II renowacja 2002r. Św. Florianie módl się za nami.

Kult św. Floriana jest w Polsce bardzo silnie rozwinięty. Datuje się to od czasu gdy krakowska świątynia na Kleparzu spłonęła i zachowały się z niej tylko relikwie tego świętego. Św. Florian jest patronem strażaków i nie ma chyba w Polsce Straży Pożarnej, której patronem by nie był.Przedstawiany zawsze w stroju rzymskiego oficera trzyma w jednym ręku chorągiew z biało-czerwonym krzyżem a w drugim naczynie z wodą. Według legendy ocalił płonącą wioskę od pożaru tylko jednym wiadrem wody. Żył w III w.n.e. i poniósł męczeńska śmierć w obronie chrześcijańskiej wiary.

W pobliży tej figury znajduje się dawny oryginalny dzwon wzywający do pożaru (żelazna sztaba wisząca na metalowym drągu) oraz bardzo interesujący hydrant. Zaznaczę tylko, że Jedlińsk posiada jeszcze kilka interesujących kapliczek i krzyży oraz bardzo ciekawą świątynię pięknie bielą swoich murów zaznaczającą się w mazowieckim krajobrazie.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/AXUWMqP8kSx[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.