Janina Biela

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10312″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Na Świętokrzyskiej Ziemi”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Michniów. Na Ziemi Świętokrzyskiej spotkamy jedne z najpiękniejszych kapliczek przydrożnych jakie tak licznie w naszym krajobrazie występują. Ta prezentowana urzeka wspaniałymi umiejętnościami twórcy, który wykazał się niewątpliwym kunsztem artystycznym. Kapliczka ta jest pięknym przykładem samorodnej sztuki ludowej.

Płaskorzeźby wykonane w drewnie zdobią trzy strony odaszonego słupa. W centralnym miejscu, w środku, mamy wizerunek Chrystusa Miłosiernego, poniżej Maryi a na samym dole głowę Chrystusa w cierniowej koronie a pod nią napis:

Przez krzyż i mękę Twoją zbaw Jezu

Po stronie lewej, na samej górze pod daszkiem przedstawiona jest pięknie scena Chrztu Chrystusa. Stronę lewą wypełnia wizerunek Trójcy Świętej w dość rzadkim przedstawieniu – Bóg Ojciec trzyma w rozwartych ramionach krzyż ze Swoim Synem Jezusem Chrystusem, nad Nimi unosi się Gołębica. Płaskorzeźby są bardzo kolorowo zdobione.

Niestety nie doszukałam się daty powstania tej pięknej kapliczki, która stojąc na skraju lasu wspaniale wpisuje się w ten pełen nostalgii świętokrzyski pejzaż. Wspomnę tylko, że wieś Michniów to ta bestialsko zgładzona, spalona doszczętnie przez Niemców wioska w której znajdował się sztab Świętokrzyskiego Zgrupowania AK ze słynnym dowódcą por. Janem Piwnikiem Ponurym.

We wsi znajduje się Mauzoleum Męczeńskich Wsi Polskich. Wiele tu wspaniałych obelisków, epitafiów z piękną Pietą na czele.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/5SMGz18RQR82[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.