Janina Biela

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”10239″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Św. Wawrzyniec w Pakosławiu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Pakosław. Miejscowość w Wielkopolsce o ponad 700-letniej historii. Ze średniowiecznego rycerstwa wywodzi się ród Pakosławskich, właścicieli okolicznych ziem. Figura św. Wawrzyńca stojąca na terenie parafii p. w. św. Walentego i Macierzyństwa Bożego Maryi Dziewicy nie może ujść niezauważona. Widoczna od strony szosy na tle neogotyckiego kościoła zaciekawia. Wydaje się świeżo odnowiona.

Św. Wawrzyniec, patron ubogich, piekarzy, kucharzy, bibliotekarzy a także ratowników górskich przedstawiany jest zawsze z kratą (rusztem) w jednej ręce i palmą, symbolem męczeństwa w drugiej. Według przekazów na tym właśnie ruszcie poniósł męczeńską śmierć za wiarę. Historia jego życia przypada na III w. n. e. Wiemy, że był diakonem i w ikonografii przedstawiany jest w odpowiednio uroczystym stroju.

W Wielkopolsce kult tego świętego jest dość mocno zaznaczony niespotykanymi w innych częściach Polski przedstawieniami jego postaci. Figura w Pakosławiu pochodzi z pocz. XX w. i podczas II wojny światowej została zniszczona. Jej rozbite fragmenty miejscowa ludność przechowała. Po wojnie św. Wawrzyniec wrócił na swoje miejsce. Jednak historia tej figury nie na tym się kończy. W nocy z 18/19 lutego 2001 r. figura została skradziona… Ta obecnie stojąca została w oparciu o zachowane fotografie stworzona od nowa i przed świątynią stoi od 2005 r.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/nwmYB8exg9r[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.