Janina Biela

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9961″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Święta Rodzina z Twardej”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Historia prezentowanej kapliczki jest niezwykłym świadectwem dziejów rodziny Składowskich, których potomkowie żyją do dziś we wsi Twarda k. Smardzewic pod Tomaszowem Mazowieckim. Kapliczka przedstawia Świętą Rodzinę z prawie dorosłym Jezusem i to rzadkie przedstawienie budzi zapewne nasze zdziwienie. W środku, poniżej rozpoznajemy św. Nepomucena, wszak kapliczka usytuowana jest przy stawie. Intencje w jakich została ufundowana są historią wzruszającą.

Miejscowy gospodarz Grzegorz Składowski postawił ją w 1928 r. w podzięce za uratowane życie syna. Miał 8 dzieci. Jeden z synów, Franciszek, służący w wojsku carskim, wdał się w działalność konspiracyjną i zaciążył na nim wyrok śmierci. Oczekiwał na jego wykonanie w Cytadeli Warszawskiej. Zrozpaczona rodzina szukała wszelkich możliwości uwolnienia skazanego. Ojciec sprzedał ziemię i udał się do Warszawy z nadzieją, że wykupi syna. Przez dwie doby klęczał pod bramą modląc się i prosząc konsula carskiego o wysłuchanie. Ocalił syna od śmierci ale nie od zsyłki na Sybir. Syn znalazł się w Guberni Tobolskiej. I aż trudno uwierzyć, że żyło mu się tam całkiem dobrze. Założył rodzinę , miał dzieci. Jako kowal i rusznikarz został doceniony przez miejscową ludność i nie wrócił już do Polski.

Dzieje jego życia poznała rodzina od kolegi z zesłania, który po wielu latach do Polski wrócił. Na płycinach cokołu widnieją napisy:

Rodzina Święta wybrała się w drogę. Spotkał ją wieczór. Spoczywa tu sobie. 1928 r.

oraz

Chwała poległym. Żyjącym –wolność . Grzegorz Składowski. 1928 r.

Ojciec ocalił syna od kaźni tak jak pragnął a swą wdzięczność wyraził wznosząc na rodzinnej ziemi tę właśnie kapliczkę.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/XG54vez1sNM2[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_JTNDaWZyYW1lJTIwc3JjJTNEJTIyaHR0cHMlM0ElMkYlMkZ3d3cuZ29vZ2xlLmNvbSUyRm1hcHMlMkZlbWJlZCUzRnBiJTNEJTIxMW0xOCUyMTFtMTIlMjExbTMlMjExZDUxMzkuMTUwNzg4MzA3MDUxJTIxMmQyMC4wMzA3NjIwODY3MzgyNjclMjEzZDUxLjQ1NjE0MzIyMTIwODklMjEybTMlMjExZjAlMjEyZjAlMjEzZjAlMjEzbTIlMjExaTEwMjQlMjEyaTc2OCUyMTRmMTMuMSUyMTNtMyUyMTFtMiUyMTFzMHgwJTI1M0EweDAlMjEyek5USENzREkzSnpFM0xqTWlUaUF5TU1Ld01ESW5NVEl1TXlKRiUyMTVlMCUyMTNtMiUyMTFzcGwlMjEyc3BsJTIxNHYxNTI5MjYyMDA2MjQ3JTIyJTIwd2lkdGglM0QlMjI3MDAlMjIlMjBoZWlnaHQlM0QlMjI0NTAlMjIlMjBmcmFtZWJvcmRlciUzRCUyMjAlMjIlMjBzdHlsZSUzRCUyMmJvcmRlciUzQTAlMjIlMjBhbGxvd2Z1bGxzY3JlZW4lM0UlM0MlMkZpZnJhbWUlM0U=”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.