Weź udział w V Edycji konkursu! Początek 25 lutego 2021 roku.
Jadwiga Jaśkiewicz
[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4872″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka Matki Boskiej Spalskiej”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]
Kapliczka na brzegu Pilicy
Kapliczka Matki Boskiej Spalskiej umiejscowiona jest na prawym brzegu Pilicy za mostem w kierunku ul. Hubala w Spale, gmina Inowłódz, województwo łódzkie. Fundatorem jest dr Izydor Dębiec, jest neurologiem, dobrym i mądrym człowiekiem.
Kapliczka powstała w 2003 r. dzięki dr Izydorowi Dębcowi i rzeźbiarzowi Stanisławowi Karaszewskiemu. Jest to płaskorzeźba postaci Matki Boskiej na tle spalskiej przyrody. Kapliczka jest przepiękna, to symbol pokory i ukłonu przed Matką Najświętszą.
Krótka historia okolicy: Spała to przepiękna osada leżąca wśród borów Puszczy Nadpilickiej, między Tomaszowem Mazowieckim a Inowłodzem w województwie łódzkim. W księgach parafialnych Inowłodza zapisano tę miejscowość od nazwiska Bartłomieja Spały, ówczesnego młynarza. Lasy spalskie były odwiedzane przez carów: Aleksandra III i Mikołaja II, gdzie były organizowane polowania na dziki.
Po I wojnie światowej Spała staje się rezydencją prezydencką prof. Stanisława Wojciechowskiego a następnie prezydenta Ignacego Mościckiego. Od 1927 r. Szczególnej rangi nabrały dożynki prezydenckie, w których uczestniczyli rolnicy wszystkich regionów Polski. W Spale w 1930 r. zostały zainicjowane każdego 3-go listopada obchody patrona myśliwych św. Huberta.
Tragiczny wrzesień 1939 r. zapoczątkował w Spale okres wojny, gdzie na obrzeżach lasów spalskich prowadził walkę partyzancki Wydzielony Oddział Wojska Polskiego dowodzony przez majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala.
Dane fundatora: dr Izydor Dębiec, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, ul. Legionów 58.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
Podziel się z innymi