Jadwiga Jaśkiewicz

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4872″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka Matki Boskiej Spalskiej”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Kapliczka na brzegu Pilicy

Kapliczka Matki Boskiej Spalskiej umiejscowiona jest na prawym brzegu Pilicy za mostem w kierunku ul. Hubala w Spale, gmina Inowłódz, województwo łódzkie. Fundatorem jest dr Izydor Dębiec, jest neurologiem, dobrym i mądrym człowiekiem.

Kapliczka powstała w 2003 r. dzięki dr Izydorowi Dębcowi i rzeźbiarzowi Stanisławowi Karaszewskiemu. Jest to płaskorzeźba postaci Matki Boskiej na tle spalskiej przyrody. Kapliczka jest przepiękna, to symbol pokory i ukłonu przed Matką Najświętszą.

Krótka historia okolicy: Spała to przepiękna osada leżąca wśród borów Puszczy Nadpilickiej, między Tomaszowem Mazowieckim a Inowłodzem w województwie łódzkim. W księgach parafialnych Inowłodza zapisano tę miejscowość od nazwiska Bartłomieja Spały, ówczesnego młynarza. Lasy spalskie były odwiedzane przez carów: Aleksandra III i Mikołaja II, gdzie były organizowane polowania na dziki.

Po I wojnie światowej Spała staje się rezydencją prezydencką prof. Stanisława Wojciechowskiego a następnie prezydenta Ignacego Mościckiego.  Od 1927 r. Szczególnej rangi nabrały dożynki prezydenckie, w których uczestniczyli rolnicy wszystkich regionów Polski. W Spale w 1930 r. zostały zainicjowane każdego 3-go listopada obchody patrona myśliwych św. Huberta.

Tragiczny wrzesień 1939 r. zapoczątkował w Spale okres wojny, gdzie na obrzeżach lasów spalskich prowadził walkę partyzancki Wydzielony Oddział Wojska Polskiego dowodzony przez majora Henryka Dobrzańskiego – Hubala.

Dane fundatora: dr Izydor Dębiec, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, ul. Legionów 58.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.