Iza Rostworowska

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4698″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Ołtarzyk z Rybnej”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Ołtarzyk kupiony od Rosjanina

Dawno temu, w Rybnej pod Krakowem, ludzie umieszczali kapliczkę na każdym domu. Każda z nich była inna i każda przepiękna. Miały formę małych drewnianych ołtarzyków skopiowanych może z pobliskich kościółków.  Kiedyś polichromowane, dziś wyblakłe od deszczu i słońca. Wewnątrz umieszczano figurę świętego, może patrona, lub Matki Bożej, ale figur już nie ma, może przeniesiono je do nowych domów, może skradziono.

Wieś Rybna musiała obfitować kiedyś w znakomitych artystów i rzemieślników których imion już nikt nie zna. Ten zwyczaj zanikł prawdopodobnie pod komunistycznym zaborem kiedy walczono z religijnością ludu, bo na nowo budowanych murowanych domach kapliczek już nie ma. Spacerując kiedyś po wsi widzieliśmy z mężem kilka opuszczonych, niszczejących domów z samą wnęką po kapliczce lub ołtarzykami bez figury.

Znaleźliśmy właścicieli i odkupiliśmy trzy takie ołtarzyki. Oto jeden z nich w którym umieściliśmy ikonę Matki Bożej kupioną na placu od jakiegoś Rosjanina. Teraz służy znów zgodnie ze swoim przeznaczeniem naszym modlitwom zanoszonym do nieba często razem z licznymi gośćmi, a Matka Boża w naszej rodzinie  ma pełne ręce roboty.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.