Irena Staroń

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4849″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż w Topólczy”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Krzyż na placu kościelnym

Na placu kościelnym w Topólczy w powiecie zamojskim znajduje się grobowiec, a na nim krzyż.

Informację na temat jego pochodzenia przekazał księdzu dziekanowi Krzysztofowi Świcie pan Jarosław Giemza, kierownik Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum Zamku w Łańcucie. Zajmował się on renowacją ikony Matki Bożej w Topólczy.

Nie miał żadnych wątpliwości, stwierdzając, iż krzyż ten pochodzi ze szczytu kopuły drewnianej cerkwi.

Było to zgodne z prawdą, ponieważ w tym miejscu, jeszcze na początku XX w., stała cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.