Irena Staroń

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”4716″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Figurka w Turzyńcu”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_column_text]

Figurka w Turzyńcu

Figurka znajduje się na posesji państwa Jana i Bronisławy Budzyńskich w Turzyńcu w powiecie zamojskim. Informacje na temat jej powstania przekazał mi pan Mirosław Budzyński. Powstała ona z inicjatywy księdza Stanisława Budzyńskiego w dowód pamięci i wdzięczności dla tych, którzy, jak głosi napis:

tu żyli w XIX, XX i XXI wieku

Byli to dziadkowie: Antoni i Agnieszka Budzyńscy oraz rodzice: Jan i Bronisława Budzyńscy, którzy wychowali trzech synów.

W czasie II wojny światowej miała tu miejsce wielka tragedia. 1 listopada 1943 roku zostali zabici Antoni Budzyński i jego dwaj bracia: Jan i Michał. Czynu tego dokonali „bandyci”, ukrywający się w pobliskim lesie, trudniący się grabieżą i zabijaniem niewinnych ludzi. Powodem tego mordu była kradzież rowerów.

Wcześniej Jan i Michał Budzyńscy pojechali do Warszawy, kupili dwa rowery i wrócili na nich do domu.W tamtych czasach miały one dość dużą wartość. Wkrótce ktoś je ukradł.

Młodzi chłopcy sami znaleźli złodziei. Za to spotkała ich okrutna kara.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
misisterstwo klimatu i Środowska
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.