Helena Drożdża

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9362″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Kapliczka św. Kingi Krościenko”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Kapliczka ta znajduje w Krościenku przy ul.Św. Kingi, nad Dunajcem, przy Ociemnym Potoku, przez który przebiega zielony szlak turystyczny z Krościenka do Przełęczy Sosnów. 20 min od centrum miasta. Legenda głosi, iż w tym w właśnie miejscu św. Kinga przekroczyła Dunajec uciekając przed Tatarami z Zamku Pienińskiego.

Nieznana jest data wybudowania, aczkolwiek z dokumentów wynika, że istniała już na początku XIX wieku. Szczęsny Morawski w 1863 roku tak oto o niej pisał:

A u stóp Pienin, zaraz na brzegu Dunajca wysiadłszy, gdy stąpiła na wielki kamień, opoka twarda zmiękła i pozostał ślad stopy jej wyraźnie wyciśnięty, a spod kamienia, na którym gorzko zapłakała, wytrysło źródełko gorzkawej wody.

Kamień z odciskiem stopy św. Kingi przewieziono do klasztoru w Starym Sączu,natomiast źródło wody leczącej skutecznie choroby oczu zostało zbezczeszczone przez włoskiego robotnika podczas budowy gościńca, co spowodowało jego wyschnięcie.Kapliczka kilkakrotnie odnawiana stała się perełką, również z powodu czytelnego i ciągle aktualnego motta:

Na chwałę Bożą.

Ponadto w środku kapliczki znajdują się wiersze Gorzkowskiego z ok 1900 r.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

Kapliczka na trasie Głęboczek-Józefkowo gm. Skępe pow. lipnowski woj. kujawsko-pomorskie.[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


Wspierają


Związek Nauczycielstwa Polskiego

Kociewie


Patroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.