Helena Drożdża

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9973″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż choleryczny (karawaka) z Turzna”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ popularne w XIX w krzyże, prawie całkowicie zniknęły z krajobrazu polskiego. Były materialnym dowodem bezsilności człowieka wobec klęsk, zarazy, nieurodzajów. Epidemia cholery, która w ok. 1830 roku nawiedziła Toruń i okolice zdziesiątkowała tutejszą ludność i według przetrwanej informacji zatrzymała się w miejscu postawienia tegoż właśnie krzyża o podwójnych ramionach.

Tradycja stawiania krzyży jako skutecznego środka przeciwko wszelkiego rodzaju niepowodzeniom sięga XVI w i przywędrowała z hiszpańskiego miasta Caravaca (stąd nazwa krzyża – karawaka). W mieście tym przez pewien czas przechowywany był krzyż wykonany z drewna Krzyża Świętego znalezionego przez św. Helenę w Jerozolimie. Żeliwny krzyż o dwóch belkach poprzecznych, na którym od 1545 r.umieszczono osiemnaście liter majuskułowych (+Z+DIA+B I+SABZ+Z+H G F+BFRS) w odpowiednim układzie i przeplatanych siedmioma krzyżami stał się w świadomości ludzkiej magicznym amuletem odwracającym wszystkie nieszczęścia. Zagadkowe litery tłumaczyły przeróżne broszurki. Od tych liter zaczynają się modlitwy czy inwokacje wzięte z psalmów lub ułożone na wzór przez patriarchę jerozolimskiego Zachariasza. Pierwsze polskie tłumaczenie zostało wydane w Toruniu w 1691r.  Znaczenie liter w przekładzie polskim jest swoistą modlitwą, hymnem na cześć Pana i prośbą o obronę i opiekę. W miejscu krzyżyków należało uczynić znak Krzyża Świętego.

Karawaka w Turznie k/Torunia będąca zabytkiem z pogranicza religii i magii jest niewątpliwie ciekawym obiektem dla nas i dla dla przyszłych pokoleń i należy ją chronić.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

https://goo.gl/maps/CbjVgK958ZA2[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowiPartnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.