Helena Drożdża

[vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/2″][vc_single_image image=”9396″ img_size=”large” alignment=”center” style=”vc_box_shadow_border” onclick=”link_image” css_animation=”appear” title=”Krzyż przydrożny Beskid Niski (Hańczowa)”][/vc_column][vc_column width=”1/2″][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]Wędrując z plecakiem po wielokulturowym Beskidzie Niskim można się zachwycać mnogością krzyży niespotykaną w innych rejonach kraju. Krzyży-postawionych nie tylko przy drogach, ale również rozsianych gdzieś daleko, pośród łąk, pól uprawnych i pastwisk.

Historyczna różnorodność ludności tego regionu, głównie: rzymskich katolików, grekokatolików, Żydów, prawosławnych i innych, powodowała niejednokrotnie trudne relacje sąsiedzkie. Stawianie krzyży w swoim obejściu pieczętowało przynależność religijną i wzmacniało poczucie bezpieczeństwa. Krzyż to przecież symbol miłosierdzia, wybaczenia i nadziei.

Krzyże te wykonane często anonimowo, z różnych materiałów charakteryzowały się prostotą, ale również bogactwem stylów. Niektóre z nich uległy częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu.Te bardziej „solidne”są prawdziwymi perełkami tego regionu.

Ten akurat krzyż znajdujący się przy drodze Hańczowa-Ropki, ze względu na architektoniczne detale, wykonany był prawdopodobnie przez „Mistrza trójkątnych ząbków” pochodzącego z Pogórza Bukowskiego. Pięknie usytuowany wśród wzgórza zachwyca swoją urodą, skłania do refleksji, uczy pokory, zmusza do myślenia.

Jest świadectwem trudnej historii i ciężkiego codziennego życia na tych terenach z powodu ukształtowania terenu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_message message_box_color=”sky”]

Lokalizacja kapliczki:

Przy drodze Hańczowa-Ropki[/vc_message][vc_gmaps link=”#E-8_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”][/vc_column][/vc_row]

Podziel się z innymi


Partnerzy i patroni


Konkurs fotograficzno-faktograficzny na najlepsze zdjęcie polskiej kapliczki organizowany przez:


WspierająPatroni honorowi


misisterstwo klimatu i Środowska
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi logo
Stowarzyszenie-Soltysi-Mazowsza logo

Partnerzy medialniPartnerzyOpiekun prawny konkursu


Piotr Ciszewski:

Nasza Kancelaria z prawdziwą przyjemnością wzięła na siebie opiekę prawną akcji społecznej Kapliczki Polskie. Z zainteresowaniem i pełnym zaangażowaniem będziemy czuwać nad przebiegiem tego Konkursu.

Piotr Demiańczuk:

W natłoku naszej prawniczej codzienności sporadycznie miewamy okazję pochylić się nad sacrum. Będzie to miła odmiana, czuwać nad przedsięwzięciem o charakterze kulturalnym, promującym piękno i historie naszego kraju.